Významná místa v okolí Chyšecka a Vlksicka Proměněné Chyšecko

Sedlec-Prčice

Kraj: Středočeský kraj          Okres: Benešov          Pošta: 257 89 Heřmaničky, 257 91 Sedlec-Prčice a 264 01 Sedlčany

Sedlec-Prčice

znak
Obec Sedlec-Prčice v současnosti zahrnuje osady: Bolechovice, Bolešín, Božetín, Divišovice, Dvorce, Chotětice, Jetřichovice, Kvasejovice, Kvašťov, Lidkovice, Malkovice, Matějov, Měšetice, Monín, Moninec, Mrákotice, Myslkov, Náhlík, Násilov, Nové Dvory, Prčice, Přestavlky, Rohov, Šanovice, Sedlec, Staré Mitrovice, Stuchanov, Sušetice, Uhřice, Včelákova Lhota, Veletín, Víska, Vozerovice, Vrchotice, Záběhlice, Záhoří a Kozinec.
Svým počtem osad (36) je obec Sedlec-Prčice v ČR rekordmanem. Před rokem 1990 obec Sedlec-Prčice zahrnoval stejné osady jako dnes. Autor pouze v seznamu osad nenalezl Vozerovice, takže se domnívá, že tehdy nebyly považovány za osadu ale pouze za samotu.
V třicátých letech 20. století byla situace kolem dnešní obce Sedlec-Prčice (z dnešního pohledu) poněkud nepřehledná. Městečka Sedlec a Prčice byla tehdy samostatná bez dalších osad. Z dnešních osad byly samostatnými obcemi bez dalších osad i Sušetice, Šanovice a Veletín. Tehdejší obec Vrchotice zahrnovala z dnešních osad ještě Božetín, Náhlík, Včelákovu Lhotu, Monín a Násilov. K Divišovicům patřily Mrákotice. Obec Nové Dvory zahrnovala ještě Myslkov. Obec Jetřichovice zahrnovala z dnešních osad Sedlecka-Prčicka ještě Zahoří a Kozinec i Moninec. Pod Kvasejovice připadaly obce Malkovice, Matějov a Stuchanov. K Měšeticům patřily Lidkovice. Obec Přestavlky zahrnovala osady Dvorce, Kvašťov, Mitrovice (tehdy Staré Mitrovice), Rohov, Víska a Záběhlice. Osada Bolešín byla součástí obce Uhřice. Všechny tyto obce a jejich osady patřily do soudního okresu Sedlec. Ostatní dnešní osady obce Sedlec-Prčice musíme hledat v tehdejších soudních okresech Sedlčany a Votice. Na Sedlčansku do tehdejší obce Jesenice patřila dnešní osada Bolechovice. Na Voticku do tehdejší obce Velké Heřmanice patřila osada Chotětice a samota Vozerovice.
Heslo Sedlec-Prčice v Ottově encyklopedii obecných vědomostí

První zmínka:  1318         407 m n.m. 

Obec s rozšířenou působností: Sedlčany

Obec s pověřeným obecním úřadem: Sedlčany

Starosta: RNDr. Marie Kovalová

Oficiální stránky obceFotogalerie

Radiokomunikační stanice u Měšetic Sedlec od Měšetic Český Merán od Sušetic Kaplička u Sušetic
Pseudorománská kaple Bolestné P. Marie v Jetřichovicích Pseudogotická část zámku v Jetřichovicích Barokní část zámku v Jetřichovicích Jetřichovický zámek

Projekt Proměněné Chyšecko - Gymnázium, Milevsko, Masarykova 183 - 2005/06